
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 4 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Supply Current | 750 µA |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 122
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93331
Ext.Price$0.93331
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93331 | $0.93331 |
| 10 | $0.82877 | $8.28770 |
| 25 | $0.76913 | $19.22825 |
| 50 | $0.71378 | $35.68900 |
| 100 | $0.66241 | $66.24100 |
| 300 | $0.64716 | $194.14800 |
| 500 | $0.63225 | $316.12500 |
| 1000 | $0.61711 | $617.11000 |
